HAKKIMIZDA

1895'ten bu yana bir asırlık tarih, lezzet ve tadı hakkında...

Yıl 1895, Sarıyer’de bir lezzet çınarı filiz veriyor.

Tarihin sayfalarına damaklara kök salacak bir lezzet öyküsünün ilk satırları yazılıyor. Yıl 1895, bundan tam 123 sene önce bir tohum filiz verdi toprağa. Bir lezzet tohumuydu bu ve öyle bir lezzetti ki kökü asılara uzanan, ancak ulu, ölümsüz bir çınar tasvir edebilirdi öyküsünü… Bir çınarın öyküsü başlar ve bitmez. Tarihe tanıklık etmenin, bekçilik yapmanın yükümlüsüdür çınar ve kök salar derinlere, bir o kadar da göklere uzanır…
Kuş üzümüydü toprağa düşen

Filiz oldu
95’di 1800’lerdi
Zordu
Su istedi, güneş, ses istedi
Bir çam fıstığıydı toprağa düşen
Umut oldu
95’di 1800’lerdi
Emek vardı, sabır vardı
Duygu vardı
Ve “ellerinin hamuru”ndaki lezzet
Ulu bir çınar oldu
123 yıl 5 kuşak
Yüzlerce dal, binlerce yaprak…

123 Yıllık tarihinden lezzet öyküsü

Safranbolu’dan çıkıp İstanbul’un Sarıyer’inde kuruldu bugünün “Tarihi Sarıyer Börekçisi”. 3 asra şahitlik edecek bu lezzet çınarı, çınarlığını sadece uzun ömründen almıyordu elbet. İlk günkü sırrından hiç ödün vermeden geldi bugünlere, lezzeti damaklara kök saldı. Özenli, titiz ve samimiydi her daim. Böreğin kokusuna, tadına “biz” i işledi, ait olmanın huzurunu verdi ruhlara. Ve şimdi bu ulu çınarın kavuğundasınız, 123 yıllık tarihinden bir lezzet öyküsü fısıldıyor size, elle yoğurulmuş, kat kat açılmış hamur, kuş üzümü, çam fıstığı, el emeği, göz nuru …. İlk lokmada hepsini işitecek ve yeni bir kahramanı olacaksınız lezzet çınarı öyküsünün.


Bir gelenek Artu Gıda’nın ellerinde yeniden canlanıyor sloganı ile yola çıkıp lezzet çınarının, milli servetimiz yerel markamız Tarihi Sarıyer Börekçisinin tekrar ülke gündemine taşınması için şirket genel müdürü Hejcan Bahadır’dan birkaç cümle ile vizyonu özetlemesini istedik:

Osmanlıdan Bugüne Diş kirası

“Bizim yeme-içme kültürümüzün ne kadar köklü ve özgün olduğunun en büyük kanıtı Osmanlı dönemindeki diş kirası geleneğidir. Aslına bakarsanız bu markanın geleceği geçmişinde Osmanlı kültüründeki bu gelenekte saklıdır. Bu geleneğe göre misafirden yediği, içtiği için teşekkür etmesi beklenmez, aksine şereflendirdiği, “dişlerini yorduğu için” ona teşekkür edilir ve diş kirası verilir. Yeni şubelerimizde sizi çınar ağacı tohumları ile bekliyor olacağız mesajımız çok net “bu markayı geleceğe tıpkı bir tohum gibi taşıyın” ve böreğinizi yedikten sonra dişinizin kirası olarak tohumlarınızı almayı unutmayın…”
 

Misyon

Unutulmaya yüz tutmuş Türk, Osmanlı ve balkan mutfağının unlu mamullerini Türkiye’ye ve tüm dünyaya tekrar hatırlatmak.

Vizyon

Tarihi Sarıyer Börekçisi gibi ülkemizin milli serveti statüsündeki markaların canlandırılması ve ülkenin mirası olan bu markalara sahip çıkarak kaybolmaya yüz tutmuş Osmanlı lezzetleri ile tüm dünyayı tanıştırmak.

SERTİFİKALAR